Ulga termomodernizacyjna na wymianę okien, drzwi, ogrzewania, ocieplenie budynku.

Właściwy system dociepleń, szczelne okna i drzwi pozwalają na osiąganie doskonałych warunków wewnątrz budynku. Oprócz komfortowych warunków należy wspomnieć o niższych rachunkach za energię cieplną, co w dłuższej perspektywie pozwala przychylniej spojrzeć na koszt poszczególnych prac remontowych. Osoby, które jeszcze w tym roku nabyły niezbędne materiały i zajęły się termomodernizacją budynku mogą uwzględnić poniesione koszty w zeznaniu podatkowym za 2020 rok. 

Odliczenie obejmuje więc zakup materiałów budowlanych, wszelkiego rodzaju usług, czy też wymianę starych urządzeń grzewczych na nowe. Maksymalna oszczędność z tego tytułu może wynieść do nawet 17 000 zł. Termomodernizacja domu skutecznie zmniejsza koszt eksploatacji obiektu zimą, kiedy do ogrzewania wykorzystujemy kotły, a sam dom jest właściwie ocieplony. Przykładem jest chociażby wymiana okien, która pozwala na oszczędność do 15% energii cieplnej. Niewłaściwe wentylowane budynki to zmora polskich użytkowników, którzy od wielu lat zmagają się z niedoskonałościami starszych domów. Ulga termomodernizacyjna może być skutecznym rozwiązaniem, które ograniczając finalny koszt remontu umożliwi jego sfinansowanie. Specjaliści zalecają w miarę możliwości na przeprowadzenie pełnej, kompleksowej analizy potrzeb. Najlepszym wyjściem będzie więc termomodernizacja ścian zewnętrznych, stropu, dachu, nieogrzewanej piwnicy, wymiana kotła grzewczego oraz wymiana okien i drzwi. Wszystko to dotyczy pełnego remontu budynku. Jeżeli chodzi o nowsze domy jednorodzinne to tutaj uwagę należy zwrócić na niedobory, które mają wpływ na straty ciepła w budynku.

Ulga dostosowana do możliwości finansowych inwestora

Jeżeli nie myślimy o pełnej termomodernizacji budynku, nie pozwalają na to środki lub też nie zachodzi taka potrzeba to możemy korzystać z pojedynczych ulepszeń. Jeżeli jeszcze w 2019 roku zakupiliśmy materiały to ulgę będzie można rozliczyć na tych samych zasadach w 2020 roku. Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych a także osobom mającym prawa do obiektów mieszkalno-użytkowych. Wsparcie nie obejmuje osób, które dopiero budują nowy budynek mieszkalny. Identycznie wygląda sprawa inwestorów, którzy korzystali z innych form wsparcia z tytułu projektów termomodernizacyjnych. W celu otrzymania ulgi termomodernizacyjnej konieczne jest dostarczenie faktur za zakup materiałów oraz usług. Inwestor na zakończenie prac ma łącznie 3 lata liczone od końca roku podatkowego, w którym wystąpił pierwszy wydatek. W takim wypadku osoby kupująca nowe okna w 2019 roku, może korzystać z ulgi podatkowej w przyszłorocznym rozliczeniu. Koszty poszczególnych usług i materiałów należy wskazać w załączniku PIT-O. Czytaj także: izolacje pianką.